Про це під час брифінгу розповів заступник начальника Харківської обладміністрації Євген Іванов.
Врожайність на ХарківщиніНа Харківщині триває збір врожаю стратегічних культур, переважно соняшника та кукурудзи. Також продовжується посівна кампанія під озимину 2024 року, каже Іванов.
"Роботи проводять на площі 1 млн 178 тисяч гектарів, що на 12% більше від прогнозів. У 2023 році зібрали пшениці — 1 млн 21 тисячу тонн з 222 000 гектарів. Зібрали 46 центнерів з гектара, це на 30% нижче за рівень до вторгнення, коли середній був 60-70%, і взагалі по всіх культурах є падіння врожайності від 30 до 60%. Також зібрали 260 тисяч тонн ячменю з 84 тисяч гектарів, гороху — 41 тисячу тонн з 17 тисяч гектарів", — розповідає Іванов.

Кукурудзи посіяли 197 тисяч гектарів, врожайність складає 50 центнерів з гектара, що у два рази менше ніж до вторгнення. Це повʼязано зі станом землі, яка не була засіяна у 2022 році, також з відсутністю в аграріїв коштів на повноцінний догляд, говорить Євген Іванов.
"365 тисяч тонн соняшника зібрали з 471 тисячі гектарів. Те, що зібрали — це зі 173 тисяч гектарів, врожайність 21 центнер на гектар, що більш ніж удвічі нижче за показники 2022 року. Підвищилися обʼєми посівів картоплі, баштанових, овочевих культур: картоплі вже зібрали 535 тонн з 43 тисяч гектарів, овочів — майже 122 тисячі тонн з 23 тисяч гектарів", — розповідає посадовець.
За його інформацією, є диверсифікація культури посівів, розширення найменувань культур. Аграрії намагаються знайти шляхи та культури, які можуть бути простішими в догляді та які можна продавати за більш рентабельну ціну.
Ціни на українське зерноЗа словами Іванова, максимальна ціна за соняшник — 10 500 гривень за тонну, середня — 10 200, ця культура єдина є на межі рентабельності.
"Нагадаю, останні цифри до вторгнення були 23-24 тисячі гривень за тонну (початок 2022 — кінець 2021) при курсі долара 26 з копійками. Кукурудза та пшениця мають розбіжність цін близько чотирьох-п'ять тисяч, залежно від якості та розташування. Це однозначний мінус, нерентабельна історія. Думаю, можна стверджувати, що жоден аграрій нашої області цьогоріч не отримає прибутку. До вторгнення пшениця коштувала дев'ять тисяч за тонну", — розповідає Євген Іванов.
Усі культури, окрім соняшника, не покриють витрат у 2023 роціЗа його інформацією, соняшник на межі відшкодування витрат: десь мінус, десь може вийти в плюс. Усі інші стратегічні культури, зокрема горох та ячмінь не покриють витрат у 2023 році.
"Другий рік йде повномасштабна війна, і поки аграрії, тримають ситуацію: працюють на своїй землі та вкладають гроші попри розуміння того, що це не є фінансово позитивно для них, але який у них запас міцності — питання риторичне. Скільки років людина може працювати без прибутку й не зачинитися, не збанкрутіти? На це питання поки немає відповіді. Наразі люди налаштовані патріотично, оптимістично, по всіх галузях. Є збільшення кількості працюючих підприємств, населення. Люди платять зарплату, податки, навіть розуміючи, що це не буде прибутково", — каже Євген Іванов.
Коли частина Харківщини перебувала під окупацією, треба було вивозити пшеницю чи кукурудзу з елеваторів, і зерно зсипали на узбіччя, або була ціна три тисячі за тонну, це була ще гірша ситуація, говорить заступник начальника Харківської обладміністрації.
За його словами, найбільше озимої зібрали у Лозівському та Красноградському районах — як географічно, так і кліматично, там немає замінованих територій.
Розмінування територій ХарківщиниІванов каже, що 574 тисяч гектарів офіційно заміновано на Харківщині.
"159 тисяч гектарів першочергово планують обстежити. З початку року офіційно обстежили вже 44 тисячі гектарів, 43 200 з них потребують подальшого розмінування, 65 — офіційно розміновані. Сапери обстежили 44 тисячі гектарів з 574 тисяч. ", — розповідає Євген Іванов.
У 2023 році аналізували та обстежували землю на Харківщині, шукали іноземних партнерів. Будь-яка іноземна компанія після заходу на територію певний час аналізує ситуацію, складає плани, стандартизацію, на це теж пішов певний час, говорить Іванов.
"До кінця 2023 року сподіваємося побачити більші цифри розмінування, для цього є всі передумови", — зазначив Іванов.
"Коли ми кажемо що, до прикладу, розміновано 65 гектарів, маємо на увазі, що ця територія обстежена, розмінована, має відповідний сертифікат, а такий можуть надати лише ліцензовані фірми. Зокрема, серед аграріїв це Фавалон, Хало Траст", — каже Іванов.
Євген Іванов нагадує, що не можна самостійно навіть підходити до вибухонебезпечних предметів, не кажучи вже про розмінування.
"Ми негативно ставимося, коли аграрії самостійно розміновують поля, та закликаємо берегти своє життя та життя своїх працівників. Знаємо поодинокі випадки, коли власник підприємства сідає за самостійно зроблений трактор — жителі Харківщини роблять такі прилади, які досить непогано сконструйовані і на автопілоті, і на ручному керуванні — й власноруч розміновують свою землю. Вважаю цей ризик необґрунтованим", — розповідає Іванов.
Які є альтернативи для аграріїв при розмінуванні територійЄвген Іванов каже, що є можливість подавати заявки до іноземних партнерів.
"Наприклад, Фавалон, який першим зайшов у Харківську область. Ми зробили окремий внутрішній реєстр, куди люди подають заявки, там є черговість проведення робіт. Можна подаватися на допомогу від іноземних фондів, обовʼязково моніторити ситуацію, тримати звʼязок з Департаментом промислового розвитку та співпраці, який має всю інформацію, та й взагалі військовою адміністрацією", — говорить Іванов.
Якщо аграрії виявили небезпечний предмет — то необхідно звертатися до ДСНС або саперів, які працюють у кожній деокупованій громаді. Вони мають вивозити й утилізувати належним чином боєприпаси, пояснює посадовець.
"При "Укроборонпромі" є підрозділ, який за гроші може розміновувати землю в приватному порядку. Вони досить непогано працюють на території області", — говорить Іванов.
На Харківщині очікують, що у 2023 році буде збільшення посіву озимої у зв'язку з тим, що відбулася деокупація, повернулися люди, й деякі господарі змогли посіяти більше.
Що змінилося для аграріївДля аграріїв змінилося кредитування. Впродовж останнього тижня спростили перелік необхідних компонентів для отримання кредиту "5-7-9", зокрема зафіксували відсоткову ставку 1% на перші два роки, розповідає заступник начальника Харківської обладміністрації.
"У держбюджеті на 2024 рік закладено два мільярди гривень відшкодування аграріям за розмінування. Це чимала сума, враховуючи, що окрім Харківщини, замінованими є лише Херсонщина, Миколаївщина, і на Запоріжжі зовсім невелика цифра. Якщо ці два мільярди будуть, це буде хороша допомога аграріям, які за приватні кошти та власноруч розміновують землю", — каже Іванов.
За його інформацією, також закладена безповоротна фінансова допомога від ЄС. Перші 20 мільйонів євро вже надані аграріями з деокупованих територій. Продовжується робота з іноземними фондами.
"Ми отримали 35 тонн посівного матеріалу від французького фонду, овочеві культури. Обʼєм, який нам надали, перекриє по деяких позиціях потреби не лише нашої області, тобто дозволить експортувати врожай", — розповідає Євген Іванов.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube
Джерело