В часі спрогнозувати землетруси неможливо, але в цьому нема потреби, адже фактично потрібно знати те, як будуть коливатися грунти в основі будинків і споруд, для того, щоб не було резонансу і відповідно руйнувань.

Про це у коментарі Суспільному сказав сейсмолог Олександр Кендзера, коментуючи потужні землетруси, що сталися у Туреччині та Сирії сьогодні 6 лютого.

Він зазначив, що землетруси сьогодні відбулися саме в тому місці, де їх і очікували. Згідно з картою сейсмічної небезпеки, в цьому місці вже були сильні землетруси, навіть сильніші ніж той, що відбувся 6 лютого.

Чи прогнозували потужні землетруси в Туреччині та Сирії: пояснює сейсмолог

"Сьогодні землетрус відбувся розподілено, спочатку був сильний удар з магнітудою від 6,7 до 7,2. А потім відбулася ще ціла серія землетрусів через кілька десятків хвилин з магнітудами від 4,8 до 5,6. Таких землетрусів було більше 10. При цьому вивільнилась дуже велика енергія, яка дійшовши до поверхні грунту на яких стояли будинки - привели до того що деякі з них зруйнувались", — додав експерт.

Читайте також: У Сирії внаслідок землетрусу з агинула сестра прем'єр-міністра

Кендзера також пояснив, що землетрус був не глибоким, глибина землетрусів та їхніх афтешоків не перевищувала 19 метрів. Такі землетруси називають поверхневими, бо вони близько від поверхні. За його словами, поверхневі землетруси можуть на невеликих зонах спричинити дуже високі коливання.

"Сьогоднішній землетрус привів до смертей, травм, економіка тих провінцій Туреччини та Сирії відкинута на десятки років. Зруйновано за даними влади понад 1700 будівель", — підсумував сейсмолог.

Читайте також: Землетруси у Туреччині: Україна готова направити рятувальників — Кулеба

Водночас Кендзера зазначив, що, користуючись записами сейсмічних станцій, можна уявити якими будуть коливання грунту в майбутньому при майбутніх сильних землетрусах. Тоді можна побудувати споруди, які будуть сейсмостійкими, аби не гинули люди.

Що відомо про землетруси у Туреччині та Сирії 6 лютого

6 лютого на південному сході Туреччини та водночас на території Сирії стався потужний землетрус. Як пізніше заявив президент Туреччини Реджеп Ердоган, землетрус магнітудою 7,7 став найпотужнішим у Туреччині з 1939 року. Станом на 13:30 за Києвом, загиблими в обох країнах вважаються понад 1400 людей, поранено 5 385. Вдень у Туреччині стався ще один землетрус магнітудою 7,8 балів, а потім ще один магнітудою 5,7.

Посольство України в Туреччині перевіряє наявність українських громадян серед постраждалих, повідомили в МЗС.

Читайте також: Потужний землетрус у Туреччині. Де ще відчувалися поштовхи

Джерело