На Івано-Франківщині попрощалися з Дмитром Павличком. Провести в останню путь поета прийшли кілька сотень людей — родичі, письменники, політичні діячі та місцеві жителі, повідомляє кореспондентка Суспільного.

Дмитра Павличка поховали у рідному Стопчатові, що на Косівщині. Прощання із поетом розпочали у будинку, де він народився.

Його племінниця Ірина Павличко розповідає, що рідне село поет відвідував часто, доглядав за будинком. Востаннє у Стопчатові Дмитро Павличко був приблизно за рік до початку повномасштабної війни, каже Ірина.

"Він був дуже родинним чоловіком. У 66 років відійшов його тато, мама значно швидше померла, а через річку жила сестра. Брат та сестра – це було щось таке нерозривне для нього. Він дійсно їх любив і цінував", – каже Ірина Павличко.

Жінка розповідає: дядько був зайнятою людиною.

"Бувало так, що і по пів року, рік не був вдома, особливо тоді, коли був у Братиславі, у Варшаві послом. Але все одно його завжди сюди тягнуло, на це наше рідне подвір'я, до нашої улюбленої хати, яка сьогодні зовсім стала порожня", – каже Ірина.

Голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський розповідає: насамперед Дмитро Павличко ввійде в історію як автор геніальних безсмертних рядків пісні "Два кольори".

"Дмитро Павличко – прекрасний перекладач. Він знав і перекладав з кількох європейських мов – з польської, іспанської, італійської. Дмитро Павличко — надзвичайний публіцист. Його публіцистичне слово завжди було і залишається на часі", — каже Михайло Сидоржевський.

Дмитро Павличко був одним з організаторів Народного Руху України, співавтором Декларації про суверенітет України.

"Я не бачив людини серед своїх колег, яка б так вимагала, так прагнула проголошення Акту незалежності України, як це робив Дмитро Павличко. Це — одна з опорних постатей нашої нації. Він — з таких людей, які творять каркас нашої нації", — каже український політик Іван Заєць.

"Леонід Кравчук вважав, що спочатку треба прийняти постанову, а вже потім на її основі приймати декларацію. Тоді Павличко пішов у президію, став над Кравчуком і каже: "Я тебе задушу, став на голосування". Уже коли прийняли Декларацію про державний суверенітет, він вийшов перед Верховною радою і каже: "Люди, ми стали незалежною державою, ставайте на коліна, моліться", — пригадує директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України Микола Жулинський.

Скорботний кортеж з тілом Дмитра Павличка від його будинку вирушив до церкви. Окрім друзів, поетів, письменників, політичних діячів, попрощатися з ним приїхали жителі навколишніх сіл та його рідного Стопчатова.

"Ми прийшли вшанувати Дмитра Павличка, оскільки ми — односельці — знаємо його. Він був наш поет, багато писав про село. Ми читали те, що у школі нам давали, — такі книжечки різні з його віршами. Потім з'явилася пісня — "Два кольори". Ми дуже її любили співати", — розповідає жителька Стопчатова Марія Камінська.

На подвір’ї церкви друзі та знайомі Дмитра Павличка поділилися спогадами про нього, а також читали вірші померлого, зокрема і заповіт поета.

"Поховайте мене на , панове, щоб я чув, як літає гірський половик, як мій дух оживає від батьків моїх мови, мліє серце моє від гуцульських музик".

Поховали Дмитра Павличка на кладовищі у Стопчатові.

Що відомо

29 січня 2023 року у віці 93 роки помер український поет, перекладач, літературний критик, публіцист, громадсько-політичний діяч Дмитро Павличко.

Дмитро Павличко — лавреат Національної премії імені Тараса Шевченка та Герой України. Це звання поет отримав у 2004 році "за визначний особистий внесок у розвиток української літератури, створення вершинних зразків поетичного слова, плідну державну і політичну діяльність".

Серед найвідоміших поезій Павличка — текст пісні "Два кольори". Він також є автором поетичних книг "Моя земля", "Чорна нитка", "Правда кличе".

Читайте також Письменники Івано-Франківщини поділилися спогадами про поета Дмитра Павличка "Душа моя, немов черешня, понад снігами зацвіла". Памʼяті Дмитра Павличка Людина-епоха: хто такий поет Дмитро Павличко

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело