«Дивно, але до мене досі звертаються пацієнти, які перед вибором «здоров’я чи красива зачіска» обирають, на жаль, саме другий варіант» – розповідає лікар невропатолог медичного центру Оксфорд Медікал в Івано-Франківську Марія Тачинська.

Чим небезпечне переохолодження для голови і як діяти при появі перших симптомів? Спілкуємось про актуальне разом із спеціалістом!

ЯКЩО НЕ НОСИТИ ШАПКУ – БУДЕ МЕНІНГІТ?

Чому потрібно носити шапку взимку?

«Почну з того, що відсутність шапки не має жодного зв’язку з інфекційними захворюваннями, тобто менінгіт, грип, ангіна – спричинені саме конкретними збудниками, які потрапляють всередину через відкриті ворота інфекції (наприклад, дихальні шляхи)» – зазначає лікар.

Менінгіт, енцефаліт – це серйозні захворювання, якими люблять лякати дітей батьки, стимулюючи одягати шапку у холодну пору. Менінгіт не виникає від переохолодження, проте цілком реальний розвиток захворювання від потрапляння збудника – менінгокока. Перші ознаки менінгіту, а саме головний біль, шум у вухах, блювання, запаморочення, не є специфічними, проте вимагають негайного звернення до лікаря.

Те, що шапка не рятує від менінгіту – факт. Але цей головний убір може допомогти запобігти появі не менш небезпечних захворювань!

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ ВІТЕР, ХОЛОД І ВИСОКА ВОЛОГІСТЬ?

Варто розкласти це питання на патогенетичному рівні, щоб розуміти яким чином одне необдумане рішення забути шапку може вплинути на ваше здоров’я.

• Перше, про що варто зауважити – це вплив холоду на судини. Холод сприяє стійкому звуженню судин, через що людина відчуватиме головний біль та дискомфорт, можливе підвищення артеріального тиску, особливо небезпечною є різка зміна температури. І навіть у питанні естетики, спазм дрібних капілярів порушує живлення волосяних фолікулів, що призводить до погіршення стану волосся і його випадіння.

• Наступне – вплив різкої зміни температури на структури внутрішнього вуха. Різко змінюється тиск при переході з холоду у тепло, тому людина відчуватиме розпирання та гострий біль у вусі, що в подальшому буде небезпечним розвитком запальних захворювань середнього та внутрішнього вуха.

• Звісно ж, морозне різке повітря провокує  подразнення потиличного, трійчастого нервів, що супроводжуватиметься нестерпними болями, блюванням та тривалим порушенням працездатності. На жаль, саме з цією проблемою до невролога звертається більше 50% пацієнтів взимку. Надмірна вологість погіршує ситуацію, збільшуючи вологість навколо оголеного волосся, що посилює вплив холоду і прискорює процес переохолодження голови.

• Обмороження вух – наслідок відмови від шапки у морозну погоду. Ви спитаєте, чому ж тоді немає таких ризиків для обличчя? Справа у тому, що шкіра обличчя містить значно більше сальних залоз, які виділяють себум – фактор захисту шкіри від холодної пори. Окрім того, люди, які дбають про свою шкіру, наносять спеціальні захисні засоби для шкіри обличчя, зовсім забуваючи про вуха.

Цікавий факт – без головного убору пацієнту грозить переохолодженням кінцівок. Якщо ви в тепленьких рукавицях та зимовому взутті, проте без шапки – вам однаково буде холодно. Це тому, що організм реагує на спазм судин голови внаслідок холоду і перерозподіляє кров у напрямку від кінцівок до голови, з метою компенсації.

ПОМИТИ ГОЛОВУ І ВИЙТИ З ДОМУ БЕЗ ШАПКИ – ПРОБЛЕМА?

«Завжди наголошую пацієнтам під час прийому, студентам під час лекцій і усім, кого зустрічаю – в будь-яку пору року, за будь-якої температури повітря, перебувати на відкритому повітрі з мокрим до коренів волосся КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО!» – розповідає Марія Михайлівна.

Прийняти душ зранку, не встигати висушити волосся і поспіхом вийти надвір без шапки – такі експерименти дозволяв собі ледь не кожен. Досить одного епізоду ураження потиличного нерва, щоб людина решту життя боялась протягів та вітру. Особливостями головного болю при нейропатії потиличного нерва є:

• виникає після перебування на протязі або після переохолодження;

• біль стріляючий та різкий;

• біль посилюється від дії подразників (шум, надмірне освітлення) та при рухах очима;
• біль починається з ділянки потилиці і поступово переходить до орбіт по типу «одягання шолому»;

• біль може бути однобічним.

Процес лікування нейропатії тривалий, втомлюючий і коштовний для пацієнта. Тому варто ще раз подумати, прокинутися на годину раніше чи пожертвувати своїм здоров’ям.

ЯК ДІЯТИ, ЯКЩО ВЖЕ ТУРБУЮТЬ ГОЛОВНІ БОЛІ?

Першочергово раджу запланувати візит до лікаря, щоб з’ясувати причину болю і отримати відповідне лікування. Багато засобів для лікування можуть видаватися тільки за лікарським рецептом.

Якщо прийом лікаря буде через 2-3 дні, а болі турбують вже, можна прийняти засоби з групи НПЗП (нестероїдні протизапальні засоби), але строго у допустимих дозах, які зазначені у інструкції. НПЗП допоможуть тимчасово усунути біль і частково покращити загальний стан людини.

Що НЕ можна робити при головних болях внаслідок переохолодження?

• вживати алкоголь в будь-яких дозах та в будь-які комбінації;

• проводити теплові процедури на ділянці голови (компреси, гарячий душ, грілки і т.д.)

• змащувати шкіру голови перцевими настоянками та всілякими зігріваючими мазями;

• приймати будь-які препарати окрім групи НПЗП;

• збільшувати дозу НПЗП;

• вживати надто гарячі чаї (кип’яток може призвести до опіків глотки та стравоходу), краще пити рідину теплої комфортної для людини температури.

“Друзі, шапка це не тільки про моду, а й про ваш комфорт та вашу безпеку. Не нехтуйте порадами лікарів та обирайте головні убори згідно із погодою надворі. Будьте здорові!”

Джерело