Франківці масово штампують однотипні дописи в усіх можливих соцмережах і спільнотах “чому одні будинки відключають, а інші – ні?”, “ми сидимо без світла, а на сусідній вулиці світяться усі вікна”, “у нас вже 12 годин нема світла, а ви нічого не робите”, “ваші графіки не діють – ви крадете електрику і відправляєте закордон”.

Як на Франківщині розганяють російську пропаганду та “розкачують” обурення щодо відключень світла

Наприклад багато схожих коментарів збирають дописи мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа з графіками відключень на поточний день. Частину коментарів пишуть явні боти та тролі, але в дискусії часто вступають і пересічні франківці. І більшість з них навіть не здогадується, що стали інструментом путінської пропагандистської машини і діють в інтересах ворога, розпалюючи конфлікти, щоб розбити єдність демократичної України.

Ось уже два місяці росіяни зосередили свої зусилля на умисному знищенні енергетичної системи України. Внаслідок ракетних обстрілів за останні місяці деякі об’єкти енергетики або було знищено повністю, або вони потребують довготривалих ремонтних робіт. Нагадаємо, що при обстрілі 15 листопада в Івано-Франківську вийшла з ладу підстанція, що живить електроенергією майже половину області. Вся південно-східна частина області була знеструмлена. Після обстрілів 23 листопада ситуація тільки погіршилась – розмови про тотальний блекаут могли стати реальністю.

Щоб збалансувати систему та відновити пошкоджені станції, енергетики змушені були вдатись відключень світло: у ручному або в автоматичному режимі вимикати окремі райони або навіть населені пункти. Все для того, щоб не допустити виникнення аварії та краху всієї енергетичної системи України.

“Зараз прикарпатські енергетики та енергетики усієї країни боряться за збереження енергосистеми України, намагаючись збалансувати її та повернути світло в оселі. Для того, щоб енергосистема впоралась із кризою, застосовані одночасно кілька графіків вимкнень. Доба буде складною, але надія на відновлення електропостачання є. Ми встоїмо, якщо діятимемо разом”, – повідомили в Прикарпаттяобленерго.

На тлі цього роздратованість населення тільки зросла, бо відключення вже тривали не 2-4 години, а по 10-12 годин, а подекуди світла немає і більше доби. Соцмережі зарясніли сотня однотипних коментарів про відключення одних і тих самих будинків, в той час, як в сусідніх вікна світяться. Більшість таких коментарів написані з профілів, які дуже нагадують ботів та тролів.

Як їх розпізнати:

Боти – це автоматизовані програми, які залишають, зазвичай, одні й ті ж коментарі під різними постами. Вони не ведуть власної дискусії, або ведуть її не аргументовано. На бота ми скаржимося у Facebook, можемо його забанити.

Тролі – це справжній або фейковий акаунт, за яким стоїть реальна людина. Троль аргументовано веде дискусію, перенаправляє дискусію у потрібне їй русло тощо.

Основні типові ознаки бота:

відсутність особистої інформації
відсутність фотографії
відсутність справжніх друзів
наявність у друзів значної частини акаунтів, які також схожі на ботів
практично цілодобова активність
репости на свою сторінку різних матеріалів у нетиповий для середньостатистичного користувача час, наприклад, о другій ночі чи п’ятій ранку.

А тепер прослідкуємо кілька гілок коментарів під дописом мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа.

Як на Франківщині розганяють російську пропаганду та “розкачують” обурення щодо відключень світла

Як на Франківщині розганяють російську пропаганду та “розкачують” обурення щодо відключень світла

Як на Франківщині розганяють російську пропаганду та “розкачують” обурення щодо відключень світла

Як на Франківщині розганяють російську пропаганду та “розкачують” обурення щодо відключень світла

Як на Франківщині розганяють російську пропаганду та “розкачують” обурення щодо відключень світла

На ґрунті таких нарікань почали проростати фейки та теорії змов.

Одну з них, про те, що “Україна продає електроенергію закордон” розвінчала волонтерська ініціатива фактчекерів «Нота Єнота».

“Цей фейк уже кілька днів у різних варіаціях експлуатує російська пропаганда. Брешуть про те, що мовляв, з Хмельницької та Рівненської АЕС в Європу, замість того, щоб забезпечити нею українців.

З 11 жовтня експорт електроенергії з України в Європу припинений https://t.me/Ukrenergo/1700 Цю інформацію можна перевірити у європейських відкритих джерелах, насамперед на офіційній платформі даних ENTSO

У період з січня до жовтня Україна дійсно експортувала електроенергію – зокрема, виручка за цей період 2022 року зросла у 2,5 рази у порівнянні з таким же періодом 2021 року. Найбільше електроенергії Україна поставляла в Польщу, Словаччину, Румунію.

Пропагандисти поширюють як пропаганду, яку ви бачите на скріншоті – це метод виривання фактів з контексту і надання їм емоційного забарвлення.

На зображенні може бути: 1 особа та текст «як працюе росйська пропаганда переслано вi̇д ZERGULIO 24 новости йдеться про перод 3 счня по жовтень 2022. жовтня украïна припинила експорт електроенерги через ракетнi̇ обстрили рф тариԍы макрозкономика соцтиплаты ноосизфоnnя украина увеличила ыручку от экспорта электроэнергии 2,5 раза пока по всей украине свет включают на несколько часов ночью, aB одессе сбу проводит аресты протестующих против отключения электроэнергии горожан, киевские власти 2,5 раза увеличили выручку от экспорта электроэнергии EC. такова цена потери суверенитета судьба колонии. 5,7K16:56»
Також поширюють на ці теми десятки фейків – такі повідомлення зазвичай не мають вказівки на першоджерело. До речі, мова цього поста як і подібних) містить багато помилок, зокрема неправильне написання слів та пропуск деяких частин речення. Якщо переглядати сам акаунт, то він поширює дуже багато емоційних повідомлень без вказання джерела, а також негативно висловлюється про Президента України і партію “Слуга народу””, – відмічають в Нота Єнота.

Для чого ширять ці та подібні фейки та маніпулюють фактами? Щоб внести розбрат між українцями, перевести негатив за відключення світла з путінського режиму, який бомбардує енергосистему, на українську владу та спровокувати розкол між фронтом і тилом.

За методичкою путіністів наступним етапом має стати заклик до протестів проти влади через відключення електроенергії. Це має призвести до відставки президента. В москві сподіваються, що тиском енергетичного шантажу Зеленський погодиться на перемовини.

“Путін сподівається на корисних ідіотів. І вони прямо говорять, що якісь бариги крадуть електрику. А російські ракети тут ні до чого. Бо кума мого двоюрідного племінника має знайому, колишній якої зустрічається тепер з сестрою прибиральниці з Хмельницької АЕС і вони бачили, як вагонами електрику відправляють до Польщі і трішки до Львова. І російська пропаганда знову незграбно намагається розділити українців. Все те, що вони робили давно. Прямо. Відверто. Як прямо і відверто вони крадуть унітази. Путін грає на наших слабкостях. Які нам відомі. І головне не підігрувати йому. В тому числі не шукати чорну кішку в темній кімнаті коли відключають світло, особливо якщо її там немає… ” – відмічає економіст Сергій Фурса.

Франківцям краще не ставати цими “корисними ідіотами російської пропаганди”. Натомість варто розібратись в роботі енергосистеми.

“Якщо хтось не хоче чи не може розібратись в роботі енергосистеми, то просто прийміть до уваги – ЖОДНИХ ГРАФІКІВ НЕ ІСНУЄ!!! Відповідальним особам треба перестати ніжно і толерантно щось пояснювати і всіх заспокоювати. Люди мають нарешті усвідомити, що світла може не бути добу, тиждень, місяць… Не бути взагалі і без попередження! Від того, що ви безперервно шукаєте винних і пишете злісні поеми в соцмережах, у ваших помешканнях тепліше не стане. Від того, що ви ненавидите тих, в кого є світло, у ваших помешканнях тепліше не стане. Рекомендую знайти і переглянути репортажі, в яких описане життя мешканців прифронтових міст. Це хороший навчальний посібник в даній ситуації. І дай Бог, щоб я помилявся. Донатьте ЗСУ. Гуртуйтеся”, – відмічає франківський активіст Роман Островський.

Версії, як і Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, в свою чергу закликають бути пильними, бо в інфопросторі зараз також триває запекла війна.

Джерело