Український медичний добровольчий батальйон "Госпітальєри" бере участь у російсько-українській війні ще з 2014 року. Вони працюють на передовій та надають першу медичну, домедичну допомогу, займаються евакуацією поранених українських воїнів та цивільних з найгарячіших ділянок фронту. За час роботи цього батальйону врятовано тисячі життів.

Про "госпітальєрське" життя в деталях Суспільне Вінниця розповів Костянтин Герцик – медик добровольчого українського медичного батальйону “Госпітальєри”, професійний інструктор з домедичної допомоги та тактичної медицини.

Читайте також: Військового парамедика з Вінниці Назарія Гринцевича звільнили з полону 8 років навчає людей надавати медичну допомогу

Костянтин Герцик протягом восьми років викладає практичні заняття з надання першої медичної, домедичної допомоги та тактичної медицини. Каже, бувши студентом медичного коледжу, зрозумів, що рівень знань, який йому дають в навчальному закладі, та рівень компетенції, який хотів мати, щоб надавати людям допомогу, трішки не співпадали.

"Так сталося, що я пройшов кілька курсів, після чого почав їх викладати і цим займаюся протягом восьми років. Я навчаю цивільних осіб, військових, поліцейських, працівників ДСНС, лікарів, як надавати якісну медичну допомогу, тактичну медицину", – розповів Костянтин Герцик.

Як Костянтин потрапив у "Госпітальєри"

До медичного батальйону "Госпітальєри" Костянтин приєднався у травні 2022 року.

"З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну я поїхав додому навчати осіб, які вступили до ТРО, ЗСУ. Навчання вийшло на рівень, коли люди почали долучатися до бойових завдань, до чергувань, і не було такої кількості людей, яку можна було б регулярно навчати. Я вирішив, що у цьому регіоні моя місія виконана і потрібно рухатися далі", – говорить Костянтин Герцик.

Чи можна потрапити у "Госпітальєри"

Наразі медичний батальйон "Госпітальєри" потребує фахових лікарів: анестезіологи, травматологи, хірурги. Люди, які мають певний досвід, компетенцію та освіту для того, щоб надавати допомогу на більш пізніх етапах, каже Костянтин Герцик.

"Якщо є такі люди і в них є бажання долучитися, то вони можуть це зробити. Для всіх інших людей, без медичної освіти, відкритого набору немає", – каже Костянтин Герцик.

Філософія "Госпітальєрів"

За словами Герцика, госпітальєри хочуть бути корисними і рятувати життя на будь-яких етапах. Тому не обов'язково бути медиком, щоб вміти надавати допомогу.

"Рятувати життя можна не тільки в лікувальних закладах, але й у польових умовах. У нас в екіпажах працюють як лікарі, так і звичайні люди, які не мають медичної освіти, але хочуть надавати допомогу. Таким людям ми також йдемо назустріч, навчаємо, і вони в подальшому долучаються до екіпажів медичної евакуації", – говорить Костянтин Герцик.

Медико-тактичні вишколи

Медичний батальйон "Госпітальєри" запрошує усіх охочих пройти вишкіл з тактичної медицини на базі підрозділу. Його проходження не зобов'язує вас служити на передовій чи вступати в батальйон. Після успішно складених іспитів учасники отримують сертифікат.

Теми тренінгів:

Основи тактичної медицини; Основи евакуації поранених; Тактика малих груп; Тактична підготовка в симуляції бойових дій; Поглиблений курс тактичної медицини з практичними заняттями.

"Одна справа, коли ти просто знаєш, що робити, інша – коли ти відпрацьовуєш це в реальних умовах. Люди кричать, імітація крові, ти бачиш ці поранення, знаєш, що вони штучні, але ти по-різному це сприймаєш. Наш пріоритет – навчання. Якщо дивитися об'єктивно, то ми не зможемо врятувати всіх, але, якщо кожен буде знати, як надати допомогу хоча б собі, то це вже врятує життя", – пояснює медик.

Як "Госпітальєри" комунікують із ЗСУ

Як розповів Костянти, кожен із командирів хоче, щоб у підрозділі були якісні медики, які зможуть допомогти в разі поранень, надати фахову меддопомогу, евакуювати такого пораненого та навчити їх бійців.

"Керівництво дуже часто йде на зустріч, комунікує з "госпітальєрами", екіпажами. Ми, коли плануємо ротації, заїжджати до певної бригади або підрозділу на позиції, узгоджуємо певні нюанси", – розповів Костянтин Герцик.

Що найважче в роботі парамедика

"Це усвідомлення того, що не всіх поранених вдасться врятувати. Наскільки ти не був би досвідченим, яке б якісне забезпечення у тебе не було, то все одно будуть поранені, яких не вдасться врятувати і, на жаль, це так", – пояснив Костянтин.

Про проєкт "Досвід ветеранів. Veterans experience"

У Вінниці реалізують новий соціальний проєкт "Досвід ветеранів.Veteran experience". Його команда залучатиме до навчання ветеранів, які отримали важкі поранення внаслідок війни, і в майбутньому стануть інструкторами з домедичної допомоги та тактичної медицини.

"До нас прийшов на тренінг чоловік, який отримав важке поранення, бувши дійсним військовослужбовцем. Він уже не може продовжувати нести службу, але він мотивований і хоче бути далі корисним. Ми задумалися, що це не одиничний випадок з таким пораненим, який хоче далі допомагати та нести користь іншим людям. Тому вирішили створити такий проєкт із залученням ветеранів до інструкторської діяльності.

Наше завдання – забезпечити їм роботу та соціальний рівень, щоб вони працювали, передавали свій бойовий досвід, відчували для себе, що вони не забуті, вони корисні. І в той же час – забезпечити їх гідною заробітною платою", – каже Костянтин Герцик.

Читайте також

"Ні приєднанню до РФ": вінничани влаштували акцію проти "референдумів" на окупованих територіях України "Кожен корабель "поводиться" по-різному": історія морського офіцера із Вінниччини

Джерело