У Черкасах українська письменниця та перекладачка Катерина Калитко презентувала свою нову збірку "Люди з дієсловами". З її слів, саме дієслова під час повномасштабного вторгнення вийшли на передній план та формують простір навколо нас.

Це перший літературний захід Черкаського книжкового фестивалю з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, пояснила організаторка Людмила Фіть:

"За останній час ми проводили екскурсії містом, тобто підіймали історичне тло. Чому не проводили книжкових заходів? Тут напевно багато факторів склались, але передовсім, кожен себе шукав: члени команди шукали себе в цій новій ситуації, шукали себе і письменники. За ці перші місяці цієї повномасштабної війни письменники були потрібніші не як творці слова, а більше у волонтерському русі: збирали гроші, плели сітки, робили консерви. Але потім, коли перша хвиля зійшла, ми зрозуміли як важливо зустрічатись з людьми й спілкуватись. Важливо наші емоції перекладати на слова. Тому ми відновили нашу діяльність цим заходом".

"Мені знову снилося, що я цілувався": письменник і військовослужбовець Артем Чех про будні війни

Чому саме ця презентація стала першою, Людмила Фіть пояснила так:

"Усе це не спроста. Наша перша авторка — поетеса і прозаїк, вона дуже володіє словом, відчуває його. Нам зараз потрібно всі емоції артикулювати. Катерина Калитко — саме та людина, яка вміє це робити бездоганно, а саме показати нам самих себе у цей період".

За словами авторки збірки Катерини Калитко, останнім часом вона менше працює з перекладом, тому що більше хочеться вхопити нинішньої реальності:

"Це, здається, зараз більш важливе. Я часто розповідаю, що ця назва і ця інтонація — це наслідок розмови із Сергієм Жаданом у березні 2021 року. Під час презентації моєї попередньої збірки «Орден мовчальниці» ми говорили про прикметники, іменники, про їх взаємодію і чи є вона взагалі. Тоді Сергій резюмував презентацію фразою «хочеться дієслів». І тоді я зрозуміла, що це досить влучно — хочеться дієслів, вони виступають на світло і вимагають підвищеної уваги до себе. Тоді моя збірка почала складатись і наш новий час, у якому ми живемо, додатково почав висвітлювати події. До мене часто підходять мої друзі, волонтери, і кажуть, що ця книга про них: «це ми люди з дієсловами, ми діємо постійно». Та це загалом про всіх нас, оскільки наші дії формують простір навколо нас".

Перша презентація збірки відбулась в Одесі, загалом буде чотири міста:

"Наразі я представляю свою збірку у чотирьох містах. Одесити почули першими презентацію, і вся презентація відбулась під звуки тривоги і віддалені звуки роботи нашої ППО. Це таке особливе відчуття часу, у якому говоряться важливі речі паралельно з тим, як ці речі відбуваються у прямому етері навколо тебе".

"Іменники без дієслів не мають сенсу", — Катерина Калитко.

"Перед цим туром у нас була презентаційна поїздка Європою і була зустріч в Українському Вільному Університеті у Мюнхені. Тоді біженка з України сказала, що їй сильно відлунює ця концепція «Людей з дієсловами», бо вона відчуває, що все її життя перетворилось на потік дієслів: щось взяти, бігти, рятувати, воювати. Тобто дієслова вийшли на перший план і стали гостріше позначати те, що між нами усіма відбувається", — прокоментувала Катерина Калитко.

На презентацію поетичної збірки Катерини Калитко "Люди з дієсловами" завітала переселенка з Харкова Олександра Чумакова:

"Моя донька дуже цікавиться літературою. Вона поціновувачка сучасної української літератури, знає багато авторів та видань. Донька колекціонує книжки, збирає бібліотеку. Вона знає творчість Катерини Калитко та також знайома з видавництвом, яке надрукувало нову збірку поезії — це одне з її улюблених. Тому я запропонувала доньці сюди прийти, а сама вирішила скласти їй компанію".

"Вірю в перемогу": у Харківському літмузеї оцифровують щоденник викраденого росіянами письменника Вакуленка

Президент літературної корпорації Meridian Czernowitz Святослав Померанцев розповів, що захід відбувся у межах проєкту "Літературна мережа" за щирої підтримки американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). З його слів, це не останній літературний захід у Черкасах у межах проєкту:

"Вітаю жителів Черкащини, оскільки Черкаський книжковий фестиваль все ж таки відбувається. Хоч і в іншому форматі, але літературна діяльність Черкас продовжує функціонувати і доволі успішно. Радий повідомити, що в межах проєкту відбудеться ще чотири літературні зустрічі з відомими українськими та черкаськими письменниками".

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також "Люди з дієсловами": у Черкасах Катерина Калитко презентує поетичну збірку Живе від SMS до SMS: розповідь матері полоненого захисника Маріуполя з Черкащини Почали з ріпаку – на Черкащині стартувала посівна

Джерело