12 серпня — 170 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час У Нью-Йорку відбулося засідання Ради Безпеки ООН, яке скликали на запит Росії через обстріли ЗАЕС начебто з боку українських військових. Україна стверджує, що станцію обстрілюють росіяни, зокрема і напередодні засідання. В Енергоатомі заявили, що станція працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. Наразі на станції перебувають працівники Росатому, там продовжує працювати український персонал. Гендиректор МАГАТЕ Гроссі закликав надати доступ до ЗАЕС незалежним спостерігачам. 11 серпня російські військові чотири рази обстріляли Запорізьку АЕС та території поблизу. Amnesty International заперечує заяву Центру стратегічних комунікацій України про те, що організація збирала свідчення щодо розміщення ЗСУ від людей, яких утримують у російських в'язницях або "фільтраційних таборах". 4 серпня міжнародна організація опублікувала звіт про те, що військові ЗСУ базуються в житлових районах, зокрема школах та лікарнях, що суперечить міжнародному гуманітарному праву. Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що не поділяє ідею повністю припинити видачу віз для громадян Росії. Він зазначив, що в Україні іде війна Путіна ( а не росіян - ред.). Натомість голова МЗС Дмитро Кулеба зазначив, що "вбивати й гвалтувати" в Україну приїздить не Путін, а солдати РФ, тоді як росіяни це толерують. Обов'язкова евакуація населення відбуватиметься не тільки з Донецької області, повідомила міністерка з реінтеграції Верещук. Ідеться про Харківську, Херсонську та Запорізьку області. Ресторани McDonald’s невдовзі знову запрацюють в Україні. Роботу деяких ресторанів у Києві та на заході України відновлюватимуть поетапно, повідомили у пресслужбі. Підготовка до відкриття займе ще кілька місяців.

Розслідування медіакомпанії CNN показало, що російська версія вибуху в Оленівській в’язниці, внаслідок якого загинули українські військовополонені, сфабрикована: HIMARS до цього не має жодного стосунку. Журналісти проаналізували відеокадри та фотографії з місця події, супутникові знімки до і після нападу, а також долучили до роботи експертів-криміналістів та фахівців зі зброї.

Вторгнення Росії в Україну, день 170. Текстовий онлайн

"Експерти, з якими консультувалася CNN, відкидають можливість удару HIMARS по Оленівці, але не можуть сказати точно, як саме було вбито й поранено таку кількість полонених… Однак більшість ознак вказують на інтенсивний вогонь, хоча, за словами кількох свідків, не було чути звуків наближення ракети", — ідеться в журналістському розслідуванні.

Володимир Зеленський закликав партнерів чинити більший тиск на Росію на тлі ядерного шантажу з її боку, наголосивши, що лише повний відвід російських військ з території Запорізької АЕС здатний відновити атомну безпеку.

За словами президента, про це він заявив на конференції донорів у Копенгагені, участь у якій беруть 26 держав-партнерів України — країни Європи, Сполучені Штати, Японія, Австралія та Нова Зеландія.

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі закликав сторони надати доступ місії до Запорізької АЕС. Втім зазначив, що загрози безпеці атомній електростанції наразі немає; Постпред Росії в ООН Небензя звинувачує ЗСУ в обстрілах АЕС. Таку позицію він аргументує тим, що Росія не має підстав обстрілювати «ні самих себе, ні станцію, ні Енергодар». Також Небензя заявив, що РФ готова сприяти місії МАГАТЕ і зробить все, щоб вона відбулась до кінця серпня; Постійний представник України Сергій Кислиця заявив, що єдиний спосіб усунути ядерну загрозу — вивести російські війська і повернути контроль України над станцією. До цього ж закликали і США; Також Кислиця привітав готовність РФ сприяти місії МАГАТЕ, водночас зазначив, що для її проведення Росія має припинити обстріли Нікополя та Марганця; Представник Китаю, який наразі головує в ООН, закликав Росію та Україну повернутись до мирних переговорів.

Джерело