У Шевченківському гаю реставрують найбільшу стодолу-фондосховище. Збереження культурних цінностей — один із пріоритетів цієї війни, кажуть у музеї. Зараз музей приймає експонати з інших музеїв та допомагає фінансово. Також Шевченківський гай відкритий для відвідувачів.

Ця стодола на території львівського музею Шевченківський гай одна з найбільших. Аби покрити її дах потрібно 49 тисяч малих дощечок — ґонтин.

"Одна ґонтина коштує 12 грн це без доставки. Десь 12-13 гривень, якщо враховувати доставку. Доставка є з гір, а з теперішньою вартістю палива, доставка просто космічна", — каже виконувач обов'язків керівника музею Михайло Закопець.

Ґонтина до ґонтини. У Шевченківському гаю реставрують стодолу XIX століття

Стодола другої половини XIX століття з села Либохора. Своє вона вже віджила, каже Михайло Закопець. Реставрацію мали почати ще рік тому. Для цього започаткували проєкт "Купи ґонтину — відреставруй дах". Але роботи почали лише зараз, за підтримки меценатів та спонсорів", — каже очільник Музею.

Дощечки виготовляють зі смереки, каже керівник реставрації. Технологію покриття не змінювали, аби будівля не втратила своєї автентичності. Тесляр каже, нової покрівлі вистачить на 40-50 років. За умови, якщо її вчасно обробляти.

"Дощечка лягає одна на одну, вона перекриває фактично більшу частину її. І це виходить, що вона накривається у два ряди, одна за одною. Це забезпечує більшу товщину і воно повільніше тоді — не затікає вода і вона так не гниє", — розповідає керівник будівельно-реставраційного відділу музею Василь Марків.

Роботи планують закінчити до кінця літа.

Авторка: Анастасія Поя

Джерело