У харківському крематорії — черги на кремацію померлих: чекати доводиться по 5-6 днів. Люди, чиї родичі нещодавно померли, розповідають про черги не лише до крематорію, але й у моргах.

"Ходили у морг кілька днів"

Чоловіка харків'янки Людмили (своє прізвище жінка називати відмовилась — ред.) кремували за п'ять днів після смерті, 21 жовтня. Жінка каже, тест на коронавірус померлому так і не зробили, у графі про причину смерті написали "пневмонія".

"У морзі великі черги, багато тіл. Кілька днів їздила у морг, чекала розтину, щоб забрати свідоцтво про смерть. У морзі жахлива ситуація, люди чекають до сьомої, восьмої вечора. Агенти при морзі допомогли, гроші заплати — й усе. У неділю, 17 жовтня, я сказала агенту про кремацію, і ось на 21 жовтня він нас записав. Тіло залишалося у морзі", — розказала Людмила.

Черги в моргах та крематорії: як у Харкові прощаються з померлими від COVID Читайте також: "Морги працюють напружено", — заступник голови Харківської ОДА прокоментував слова Комаровського Повезли до Києва

В родині Дмитра Гринвальда із Солоницівки померла бабуся дружини. В останні дні у жінки була дихальна недостатність, до лікарні її не забрали. "Вікно" на кремацію у Харкові було за 12 днів після смерті родички. Черги у Харкові рідні чекати не стали, вирішили скористатися послугою у Києві.

"У вівторок вдень ми приїхали до неї й знайшли тіло, певно, вночі вона померла. У середу ми приїхали у "Ритуал", нам сказали, що кремують не раніше 30 жовтня. Пропонували везти до Києва, там кремують і це буде буквально у цей самий день. Тіло бабусі зберігалося у кімнаті. Річ у тому, що морги переповнені, ніхто нікуди не везе, не забирає... Це нам і дільничий сказав, і у "Ритуалі". Тіло відправили у Київ", — розказав Гринвальд.

За словами Дмитра, таких черг на кремацію як у Харкові, у столиці немає.

"У "Ритуалі" сказали, що тіла у гробах, з документами їдуть до Києва, за два дні урни приходять у Харків. За кремацію у Харкові нам сказали ціна 11 200 гривень, у Києві — 15 тис. гривень. Нам усе вийшло у 17 750 гривень. Мабуть, це за швидкість посередники беруть, але що робити з тілом, невідомо", — сказав Гринвальд.

"Нам писали багато діагнозів, бабусі було 90 років, можна було писати, що завгодно", — каже Дмитро.

Один крематорій на східні області

Харківський крематорій розташований у селищі Жихор на межі із лісом. Вранці 21 жовтня тут стоять ритуальні авто. Попрощатися з померлими йдуть родичі з квітами.

Кількість кремацій збільшилась, каже завідувач крематорію Валерій Моісеєв. Кількість тіл, які кремують за добу, він не називає, але додає, що з пандемією роботи побільшало у рази. Харківський крематорій надає послуги не тільки жителям Харківщину, сюди їдуть із Сумської, Полтавської, Дніпропетровської, Донецької областей.

"Раніше ці області возили до київського крематорію, але, за моїми даними, київський зараз обслуговує західні області, одеський — південні, ми — східні. Ми не можемо, якщо людина сьогодні померла, прийняти померлого й кремувати завтра", — говорить Моісеєв.

"У нас є певна кількість, яку ми можемо прийняти, щоб померлий лежав відповідно... Ми приймаємо зараз за 5-6 днів [після смерті]. Я розумію, що людям це незручно, але більше ми зробити нічого не можемо", — каже завідувач крематорію.

Прощання

Послуга кремації у Харкові коштує 2200 гривень. Машина, гроб та атрибутика оплачуються окремо.

"Зараз на ринку багато незаконних підприємців, які дізнаються про смерть людини, пропонують свої послуги, взявши за них більше грошей. Якщо є у сторону КП "Ритуал", крематорію репліки, це не означає, що це від нас", — запевняє Моісеєв.

За його словами, крематорій працює цілодобово, роботи виконують чотири бригади.

Різниці у ціні під час кремації померлих від коронавірусу та з інших причин немає, каже Моісеєв. Під час прощання діють карантинні обмеження.

"У нас є два зали для прощання, якщо люди хочуть попрощатися у закритому гробу, ми надамо можливість, але з дотриманням усіх санітарних норм. Усі мають бути у масках, дотримуватися дистанції у 1,5 м, на прощанні у залі може бути не більше 10 людей", — каже завідувач крематорію.

Читайте також

У 2020 році у крематорії Харкова не надавали послуги кремації померлих з COVID через ремонт

За пів року населення Харківщини скоротилося більш ніж на 16 тисяч: серед причин — коронавірус

Джерело