Про те, як налагодити режим сну, розпізнати депресію, повернути нюх і смак після хвороби розповіла лікарка-терапевтка, алергологиня в клініці R + Medical Network Тетяна Ганжа.

Симптоми longCOVID

Постковідний синдром або довгий ковід (long COVID) – це стан, за якого людина, яка виробила антитіла до коронавірус, має симптоми інших хвороб, порушень або синдромів, які зберігаються тривалий час, пише ТСН.

З боку неврології це:

повна або часткова втрата нюху і смаку;

Лікарка розповіла, як повернути нюх, здоровий сон і хороше самопочуття після коронавірусу

сильний головний біль, запаморочення;

безсоння;

погіршення пам’яті та концентрації уваги – пацієнти порівнюють цей стан з «туманом в мозку»;

різкі перепади настрою, пригнічений настрій;

депресія;

підвищена тривожність;

м’язові болі, м’язова слабкість;

порушення зору – затуманення, періодична поява чорних плям перед очима;

порушення чутливості – печіння, поколювання, оніміння шкіри.

Постковідний синдром зберігається від двох тижнів до 3-6 місяців. І не залежить від того, в якій формі ви перенесли хворобу – легкій, середній або важкій.

Усунення безсоння

Якщо після перенесення COVID-19 ви зіткнулися з безсонням, необхідно обов’язково відвідати лікаря-невропатолога. Однак чарівної пігулки, яка одразу усуне всі неприємні симптоми немає. Вам доведеться поступово налагоджувати добові ритми.

У разі порушення сну я раджу:

мінімум за годину до сну не користуватися комп’ютером і телефоном, щоб знизити мозкову активність;

пити максимум одну чашку неміцної кави або чорного чаю в першій половині дня. Підбадьорливі напої додатково стимулюють нервову систему;

відмовитися від вживання алкоголю – він створює штучний ефект розслабленості і сонливості, але не допомагає організму налагодити добові ритми;

спати в добре провітрюваній кімнаті;

слухати перед сном розслаблювальну музику;

за годину до сну випивати маленьку чашку трав’яного чаю з медом – підійдуть меліса, валеріана, м’ята;

налагодити режим пробудження і засипання – засинайте і прокидайтеся в один час кожен день. Не працюйте і не їжте в ліжку. Спальня – тільки для сну. Розмежовуйте роботу і особистий простір.

Якщо вночі ви прокинулися і не можете заснути, встаньте з ліжка, пройдіться, зробіть кілька ковтків теплої води або чаю. Почитайте книжку, але не з телефона, – є ризик опинитися в соціальних мережах або на новинному порталі.

Безсоння, як і підвищена тривожність, пов’язане зі стресом і вивільненням гормону стресу кортизолу. Фактором стресу може бути ситуація в світі і країні, ізоляція, перенесення хвороби. Тому постарайтеся захистити себе від поганих новин, з’ясування особистих і робочих взаємин. Сповільнюйтеся – ведіть щоденник, медитуйте, займайтеся йогою, гуляйте на свіжому повітрі.

Відновлення нюху

Наукові дослідження припускають,щовтрата або порушення нюху і смаку відбувається за:

наявності супутніх хвороб – артеріальна гіпертензія, риніт, астма, серцево-судинні захворювання;

пошкодження коронавірусом нюхальних і смакових рецепторів.

Нюх втрачається або змінюється у разі ураження клітин нюхального нерва або нюхової цибулини.

Смак – у разі ураження рецепторів білка АСЕ2;

підвищення в крові рівня протизапальних цитокінів інтерлейкін-6 (IL-6).

Їхне завдання – за наявності в організмі вірусу або інфекції активувати імунну систему. Але за тривалого запалення вивільняється більше цитокінів, ніж треба, і це, ймовірно, може призводити до втрати нюху;

набряку слизової носоглотки.

Відновлюються нюх і смак від 2 тижнів до 3-6 місяців.

Для прискорення відновлення нюху, від якого частково залежить смак, потрібно забезпечити доступ кисню до нервових клітин порожнини носа. Це передбачає:

промивання носа розчином морської води, гормональними спреями за показаннями;

приймання вітамінів групи А і В під контролем лікаря;

виконання дихальної гімнастики;

активацію рецепторів нюхальних нервів – 2-3 рази протягом дня вдихати спеції з яскравим і знайомим вам ароматом. Це можуть бути кориця, кардамон, гвоздика, мускатний горіх. Також можна принюхуватися до ефірних масел.

Боротьба з головним болем

Передбачається, що головний біль або мігрені при постковідном синдромі можуть бути пов’язані зі:

спазмом судин головного мозку;

недостатністю харчування легень після перенесення пневмонії – погіршується насичення клітин мозку киснем;

стійким запаленням і збільшенням рівня протизапальних цитокінів.

У разі головного болю, яка не минає протягом 2-3 місяців, показана лікарська терапія. До цього я рекомендую гуляти на свіжому повітрі, налагодити режим сну, збалансовано харчуватися. Це допоможе прискорити відновлення після коронавірусної інфекції. І відновлюйте фізичну активність. Її відсутність може бути причиною м’язових болів і запаморочень через недостатнє харчування клітин мозку киснем.

Причини розвитку депресії

Вчені припускають, що депресія при постковідном синдромі виникає через:

порушення взаємодії між імунною системою і нейромедиаторами – серотоніном, норадреналіном, дофаміном. Ці нейромедіатори формують настрій та поведінкові реакції. Коли їх вироблення знижується, порушується робота мозку, виникає депресія;

надлишок протизапальних цитокінів та інших медіаторів запалення;

тривалого стресу, викликаного хворобою і ізоляцією.

Людина створена для життя в групі, тобто в соціальному середовищі. Зміна звичного ритму життя, обмеження свободи пересування, відсутність живого спілкування з друзями і рідними запускають механізм депресії. Тому намагайтеся підтримувати зв’язок з близькими людьми в режимі онлайн. Не поринайте з головою в роботу – гуляйте на свіжому повітрі, читайте, медитуйте, малюйте. За необхідності встановіть і підтримуйте зв’язок із психологом або психотерапевтом – це нормально і правильно.

До симптомів депресії належать безсоння, погіршення пам’яті і концентрації уваги, постійна втома, пригнічений настрій. Тому після перенесеного COVID-19 я раджу пройти чекап організму і оцінити стан здоров’я.

Бережіть себе і мийте руки!

Джерело